5 błędów, które popełniamy przy wycenie mieszkania do sprzedaży

stolikDziś chcielibyśmy napisać o kilku ważnych kwestiach, które dotyczą osób wystawiających swoje mieszkania na sprzedaż. Pierwsze pytanie, jakie pojawia się przy sprzedaży to cena nieruchomości. Jakie podstawowe błędy popełniamy na tym etapie?
 

Błąd nr 1: Ceny z portali nieruchomości
 

Każdy, kto wycenia swoje mieszkanie wcześniej czy później trafia na portale ogłoszeniowe. A tam… istny festiwal cenowy. Cieszysz się, że Twoje mieszkanie jest warte więcej niż początkowo przypuszczałeś? Spokojnie, to tylko ceny ofertowe, które bywają wyższe o co najmniej kilka procent od rzeczywistych cen osiąganych w transakcjach. Zastanów się, dlaczego mieszkania, które tam widzisz niż znalazły jeszcze nabywcy? Czy nie przez zawyżoną cenę?
 

Błąd nr 2: Jakiś margines na negocjacje
 

Każdy lubi negocjować. I rzeczywiście – także na rynku mieszkaniowym trzeba wziąć poprawkę na fakt, że potencjalny nabywca będzie chciał co nieco uszczknąć z ceny. Pamiętaj jednak, że gdy przesadzisz z wielkością marginesu na negocjacje stajesz się mniej atrakcyjny w porównaniu do innych ofert. Jeżeli chcesz sprzedać swoje mieszkanie za 280 tys. zł., a wystawisz cenę 310 tys. zł. tracisz np. wszystkich klientów, którzy w ustawiają filtry wyszukiwarek na kwotę 300 tys. zł. Oni przecież nie wiedzą, że jesteś gotów sprzedać taniej.
 

Błąd nr 3: Bo sąsiad sprzedał za tyle
 

Sugerowanie się opiniami sąsiada, szwagra czy kolegi z pracy to nie jest dobry pomysł. Jeżeli opierasz swoją wiedzę o cenach z rozmów z tymi specjalistami radzimy zachowanie ostrożności. Wiele osób ma tendencję do chwalenia się dobrą sprzedażą i okazyjnym zakupem. Kurczowe trzymanie się ceny z polecenia sąsiada w przypadku, gdy rynek podpowiada zupełnie inne wartości to niezbyt dobre wyjście.
 

Błąd nr 4: Przeszacowane wyposażenie
 

Zbyt dużą wagę przywiązujemy do samego wyposażenia i standardu mieszkania. Oczywiście jakość wyposażenia i standard wykończnia ma przełożenie na cenę nieruchomości, ale równie istotna jest technologia budowy budynku, jego stan techniczny, lokalizacja nieruchomości, rozkład mieszkania, jego funkcjonalność. Zdarza się, że klienci argumentując wysoką cenę mieszkań w budynku z wielkiej płyty wymieniają kwoty, jakie zainwestowali w remont. Tylko, że złote klamki, instalacje kina domowego i nowoczesna wanna z hydromasażem nie przykryją mankamentów związanych ze stanem technicznym budynku i być może nieciekawą okolicą.
 

Błąd nr 5: Emocje
 

Każdy ma emocjonalny stosunek do swojego mieszkania. Wiążą się z nim liczne wspomnienia, dlatego osobom sprzedającym mieszkanie brakuje obiektywnego spojrzenia na możliwą do osiągnięcia cenę. Wystawić można każdą cenę – tylko czy ktoś będzie w stanie tyle zapłacić. Dlatego sprzedający sondują rynek. Niektórzy wystawiają cenę „z kosmosu” po to, by następnie co kilka tygodni ją obniżać. A potem narzekają, że brak jest zainteresowania, że sprzedaż trwa tak długo. U podstaw takiego stanu rzeczy jest błędne przekonanie o wyjątkowości naszego mieszkania, które posiada rzekomo atrybuty obce innym ofertom. Najczęściej to tylko błędne przekonanie.Za tydzień napiszemy o tym jak wycenić mieszkanie do sprzedaży. Foto: kaboompics.com


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Chciałabym podziękować Pani Laurze. Jest to przemiła osoba. Czuliśmy się bardzo zaopiekowani, regularnie się kontaktowała, to była rzeczywista współpraca trwająca dłuższy czas. To jedyny pośrednik, który wytrwale i naprawdę szukał nam nieruchomości. Ze swojej strony mogę zagwarantować,że jak najbardziej polecam Metrohouse".

— Anna P.