Ceny transakcyjne mieszkań - maj 2015

Widok - KepnaOstatnie transakcje nie przyniosły zaskakujących zmian - ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym nie różnią się od wartości, jakie obserwowaliśmy przed miesiącem. Najczęściej wahania cen nie przekraczają 1 proc. Wyjątkiem są dwa miasta. Pierwsze to Gdynia, gdzie w stosunku do poprzedniego notowania średnie ceny w transakcjach wzrosły o 2,3 proc. i znów przekraczają poziom 5000 zł. To już drugi dość widoczny wzrost – przez ostatni rok ceny kształtowały się na poziomie poniżej 5000 zł. Porównując ceny mieszkań do wiosny zeszłego roku widoczne są niemal takie same wartości. Drugim z miast, gdzie wahania cen wykraczają ponad 1 proc. jest Poznań. Tu mamy jednak do czynienia z obniżeniem średnich cen z poprzedniego notowania (o 1,2 proc.). Klienci Expandera i Metrohouse kupują mieszkania w średniej cenie 5115 zł za m kw., o 2 proc. drożej niż przed rokiem.

W pozostałych pięciu analizowanych miastach zmiany cen są niewielkie. Wśród nich najniższe ceny widoczne są w Łodzi (3629 zł, wzrost o 0,9 proc.), choć w tym przypadku warto zauważyć, że ta cena jest najwyższą spośród tegorocznych notowań w tym mieście. Średnio 4927 zł za m kw. płacą klienci nabywający lokale w Gdańsku. W stosunku do poprzedniego miesiąca obniżka wynosi zaledwie 5 zł za m kw. Po wielokrotnych próbach przebicia bariery 5000 zł średnie ceny w ostatnich kilkunastu miesiącach mieszczą się w widełkach 4600-4900 zł. We Wrocławiu zanotowaliśmy niewielki wzrost średnich cen o 0,8 proc. – końcowa cena mieszkań sprzedawanych na lokalnym rynku wynosi 5165 zł za m kw. i jest niższa niż przed rokiem o 6,5 proc. To największy średni spadek cen wśród miast, którym przyglądamy się w raporcie. W Krakowie po raz kolejny odnotowujemy coraz niższe ceny transakcyjne. Za metr mieszkania płacimy średnio 5872 zł (-0,7 proc.) podczas gdy jeszcze na przełomie roku nabywane mieszkania mieściły się średnio w kwotach 6100-6200 zł. W najdroższej w grupie Warszawie nie widać natomiast większych ruchów cen. Aktualnie sprzedawane mieszkania mają średnią cenę 7109 zł za m kw., tj. o 21 zł mniej niż przed miesiącem.

Stabilne ceny zachęcają do zakupów coraz większych mieszkań. Średnia dla 7 analizowanych miast to 56 m kw. W żadnej z lokalizacji średni metraż sprzedawanego lokalu nie jest niższy niż 50 m kw. Największe mieszkania kupowane są w Krakowie, gdzie średnia dochodzi prawie do 61 m kw., natomiast w Łodzi i Gdańsku metraże przekraczają nieznacznie 53 m kw. Takie dane są pochodną utrzymywania się zainteresowania mieszkaniami trzypokojowymi, zwłaszcza o powierzchniach nie przekraczających 65 m kw., które chętnie są nabywane zarówno przez osoby zamieniające poprzednie mniejsze mieszkanie lub poszukujące lokalu docelowego w rozsądnej cenie. W powyższych miastach obrót mieszkaniami o metrażu do 65 m kw. stanowi 70 proc. ogółu transakcji.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Z wdzięcznością informuję Dyrekcję Metrohouse w Warszawie, że wyjątkowo dobrze układa się moja współpraca w sprawie sprzedaży i kupna mieszkania z Panią Bożeną Gwiazdowską – Waszym pośrednikiem. Jest to osoba niezwykle uczynna, życzliwa i kompetentna. Moja współpraca na zasadzie umowy otwartej trwa nadal. Dziękuję

— Irena, Warszawa