Ceny transakcyjne mieszkań - maj 2015

Widok - KepnaOstatnie transakcje nie przyniosły zaskakujących zmian - ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym nie różnią się od wartości, jakie obserwowaliśmy przed miesiącem. Najczęściej wahania cen nie przekraczają 1 proc. Wyjątkiem są dwa miasta. Pierwsze to Gdynia, gdzie w stosunku do poprzedniego notowania średnie ceny w transakcjach wzrosły o 2,3 proc. i znów przekraczają poziom 5000 zł. To już drugi dość widoczny wzrost – przez ostatni rok ceny kształtowały się na poziomie poniżej 5000 zł. Porównując ceny mieszkań do wiosny zeszłego roku widoczne są niemal takie same wartości. Drugim z miast, gdzie wahania cen wykraczają ponad 1 proc. jest Poznań. Tu mamy jednak do czynienia z obniżeniem średnich cen z poprzedniego notowania (o 1,2 proc.). Klienci Expandera i Metrohouse kupują mieszkania w średniej cenie 5115 zł za m kw., o 2 proc. drożej niż przed rokiem.

W pozostałych pięciu analizowanych miastach zmiany cen są niewielkie. Wśród nich najniższe ceny widoczne są w Łodzi (3629 zł, wzrost o 0,9 proc.), choć w tym przypadku warto zauważyć, że ta cena jest najwyższą spośród tegorocznych notowań w tym mieście. Średnio 4927 zł za m kw. płacą klienci nabywający lokale w Gdańsku. W stosunku do poprzedniego miesiąca obniżka wynosi zaledwie 5 zł za m kw. Po wielokrotnych próbach przebicia bariery 5000 zł średnie ceny w ostatnich kilkunastu miesiącach mieszczą się w widełkach 4600-4900 zł. We Wrocławiu zanotowaliśmy niewielki wzrost średnich cen o 0,8 proc. – końcowa cena mieszkań sprzedawanych na lokalnym rynku wynosi 5165 zł za m kw. i jest niższa niż przed rokiem o 6,5 proc. To największy średni spadek cen wśród miast, którym przyglądamy się w raporcie. W Krakowie po raz kolejny odnotowujemy coraz niższe ceny transakcyjne. Za metr mieszkania płacimy średnio 5872 zł (-0,7 proc.) podczas gdy jeszcze na przełomie roku nabywane mieszkania mieściły się średnio w kwotach 6100-6200 zł. W najdroższej w grupie Warszawie nie widać natomiast większych ruchów cen. Aktualnie sprzedawane mieszkania mają średnią cenę 7109 zł za m kw., tj. o 21 zł mniej niż przed miesiącem.

Stabilne ceny zachęcają do zakupów coraz większych mieszkań. Średnia dla 7 analizowanych miast to 56 m kw. W żadnej z lokalizacji średni metraż sprzedawanego lokalu nie jest niższy niż 50 m kw. Największe mieszkania kupowane są w Krakowie, gdzie średnia dochodzi prawie do 61 m kw., natomiast w Łodzi i Gdańsku metraże przekraczają nieznacznie 53 m kw. Takie dane są pochodną utrzymywania się zainteresowania mieszkaniami trzypokojowymi, zwłaszcza o powierzchniach nie przekraczających 65 m kw., które chętnie są nabywane zarówno przez osoby zamieniające poprzednie mniejsze mieszkanie lub poszukujące lokalu docelowego w rozsądnej cenie. W powyższych miastach obrót mieszkaniami o metrażu do 65 m kw. stanowi 70 proc. ogółu transakcji.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pan Maciej Kończak stanął na wysokości zadania wykazując się najwyższą kulturą w podejściu do klienta, ogromnym doświadczeniem i dużą wiedzą merytoryczną. Pan Maciej jest osobą bardzo cierpliwą i sumienną, która wnikliwie wsłuchuje się w potrzeby i oczekiwania klienta. Jednocześnie bardzo twórczo podchodzi do tematu, dzięki czemu w krótkim czasie pomógł nam znaleźć idealne mieszkanie."

— Michał C., Warszawa