2014-04-02

Czy Fundusz zwiększy mobilność Polaków?

budowaPodstawą powołania Funduszu Mieszkań na Wynajem była między innymi chęć złamania stereotypu, że każdy musi stać się właścicielem własnego mieszkania. Wzorem krajów Europy zachodniej próbuje przekonać się Polaków do długoterminowego najmu. Czyli do instytucji, która w warunkach wynajmu komercyjnego właściwie nie istniała. Czy to się uda?



 

Historyczne przywiązanie do własności oraz mentalność Polaków sprawiały, że nic tak mocno nie przemawiało jak perspektywa zakupu nieruchomości. Choćby spłacać kredyt do emerytury, kosztem wyrzeczeń i ograniczeń budżetowych mieszkanie musi być na własność. Wśród osób wchodzących w dorosłość zakup mieszkania stawał się priorytetem i był traktowany jako kamień milowy na drodze do założenia własnej rodziny. Z badań socjologicznych wynika, że takie podejście Polaków do życia zmienia się.

Zmieniające się warunki gospodarcze powodują, że większą wagę przywiązujemy przede wszystkim do znalezienia stabilnego miejsca zatrudnienia i samorealizacji. Kwestie lokalowe spadają więc na dalszy plan. Taka sytuacja daje podstawę do myślenia, że młodzi ludzie, częściej niż ich rodzice, będą prezentować mobilne podejście do miejsca pracy i z większą elastycznością decydować się na zmianę dotychczasowego miejsca zamieszkania.
 

Wzrost mobilności Polaków może być tym większy, im bardziej dynamicznie będzie rozwijał się rynek najmu długoterminowego. Inicjatywa Funduszu Mieszkań na Wynajem dzięki kalkulacji cen na poziomach niższych niż obecne stawki najmu komercyjnego spowoduje większą dostępność lokali. W przypadku, gdy różnica pomiędzy miesięcznym czynszem wynajmu a ratą kredytu, jaką należałoby zapłacić za podobne mieszkanie będzie przemawiać wyraźnie na korzyść wynajmu zdecydowanie wzrośnie liczba klientów zainteresowanych taką formą realizacji potrzeb mieszkaniowych. Zapewne nie będą to tylko młodzi ludzie podążający za pracą, ale także rodziny, dla których wynajem lokalu na warunkach odstających od średnich poziomów rynkowych może być ciekawą perspektywą. Tym bardziej, że produktem będzie lokal w nowym budynku, wykończony i przystosowany do zamieszkania. To niewątpliwy atut. Wykończenie mieszkania wiąże się z wysokimi wydatkami.

Inicjatywa FMnW będzie mieć o wiele większe reperkusje niż tylko zwiększenie mobilności młodych Polaków. To przede wszystkim szansa na ucywilizowanie zasad wynajmu. Dziś zagraniczne fundusze nie są silnie zainteresowane inwestowaniem w lokale budowane pod wynajem, a u podstaw takiego podejścia stoją zapisy ustaw, które na uprzywilejowanej pozycji stawiają lokatora. Jest szansa, by w oparciu o praktyki i rozwiązania stosowane przez FMnW zachęcić inwestorów do wejścia w ten sektor polskiego rynku mieszkaniowego. Czynnikiem zachęcającym z kolei do wynajmowania może byćlokalna korekta cen. Kilka tysięcy mieszkań w każdym z największych miast w Polsce nie spowoduje drastycznych obniżek cen najmu, ale z pewnością podziała na wyobraźnię właścicieli mieszkań na wynajem. Dzięki czemu będą skłonni do obniżenia aktualnych stawek, aby utrzymać obecnych najemców.

 

Mariusz Kania, Prezes Zarządu Metrohouse S.A.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Współpraca na 5+. Bardzo dobry kontakt. Wszystko wyjaśnianie zwięźle i zrozumiale. Przez labirynt związanych z transakcja kupna formalności poprowadzeni byliśmy ja dzieci za rączkę. Żadnych problemów. Podpowiedzi b.przydatne. Poszło szybko, łatwo i przyjemnie! Polecamy!"

— Dorota A, Toruń