2015-08-13

Inwestycja w mieszkanie nad morzem

Dziś na naszym blogu rozmawiamy z Maciejem Górką, zastępcą dyrektora oddziału Metrohouse w Gdańsku. Zapytaliśmy Macieja, jak ocenia rynek inwestycyjny mieszkań na Pomorzu.

 

***

 

 

Czy inwestycja w mieszkanie nad morzem ma sens?
 

Zdecydowanie tak. Przede wszystkim przemawia za tym rosnąca z roku na rok liczba turystów odwiedzających ten region. Atrakcyjność zdecydowanie przekłada się na ilość pieniędzy wydawanych przez odwiedzających. Wszystkie dotychczasowe badania pokazują również, że w największych miastach np. Gdańsku bardzo mocno rozwija się nie tylko turystyka sezonowa, ale również biznesowa. Warto również wspomnieć o coraz większej liczbie zagranicznych studentów, dla których Pomorze stało się atrakcyjnym miejscem do nauki. W okresie rekordowo niskich stóp procentowych wynajem mieszkania w dogodnej lokalizacji przynosi zadowalającą stopę zwrotu.
 

Jakie mieszkania najlepiej wybierać na inwestycje?
 

Teoretycznie im mniejsze mieszkanie tym wyższa potencjalna rentowność. Przy zakupie lokalu pod inwestycję głównym kryterium powinna być ilość pokoi o jak najmniejszym metrażu. Stawka najmu takiej nieruchomości nie będzie dużo niższa niż w przypadku mieszkania o standardowym metrażu, można natomiast liczyć na zdecydowanie niższą kwotę zakupu. Najlepszym wyborem są kawalerki, mieszkania 2 i 3-pokojowe o małym metrażu. Zdecydowanie odradzam wybór mieszkań o dużych metrażach powyżej 60m2.
 

Czy warto zainteresować się także mieszkaniami od deweloperów?
 

Zarówno przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego jak i wtórnego musimy liczyć się z poniesieniem kosztów przygotowania lokalu pod wynajem. Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest jednak lokalizacja. Biorąc to pod uwagę, zwróciłbym się w stronę mieszkań na rynku wtórnym. Ceny nieruchomości z rynku pierwotnego w najlepszych lokalizacjach nierzadko przekraczają nawet 10.000zł/m2, mieszkania z rynku wtórnego o podobnym usytuowaniu możemy kupić zdecydowanie taniej.
 

Czym się kierować wybierając pod wynajem mieszkanie z rynku wtórnego?
 

Rynek jest bardzo płynny więc co jakiś czas pojawiają się atrakcyjne nieruchomości w dogodnych lokalizacjach. Trzeba tu zwrócić uwagę na pułapki pojawiające się przy zakupie mieszkań z rynku wtórnego (niejasny stan prawny, stan nieruchomości itp.). Dlatego jeżeli nie mamy wystarczającej wiedzy doradzam poszukiwanie lokali przez wykwalifikowanych specjalistów. Osoby zajmujące się pośrednictwem nie tylko zaoszczędzą nam czas przy poszukiwaniu mieszkania, doradzą i przygotują profesjonalną wycenę, ale sprawdzą również stan prawny nieruchomości.
 

To w takim razie, ile można zarobić?
 

Stopa zwrotu mocno uzależniona jest od rodzaju wynajmu nieruchomości. Przy wynajmie długoterminowym rentowność powinna oscylować wokół 5%, przy wynajmie dobowym nawet ponad 8 proc. Przy wynajmie długoterminowym zakładamy obłożenie przez 11 miesięcy. Przy wynajmie krótkoterminowym zakładamy obłożenie 15 dni w miesiącu, przy średniej stawce najmu 200zł/dobę. Na przykład przy mieszkaniu 2-pokojowym na gdańskiej Starówce zakładając czynsz 1600 zł za miesiąc można liczyć na rentowność 5,3 proc. To samo mieszkanie wynajmowane na doby może przynieść nawet dwukrotnie wyższą rentowność.

 

 

Maciej Górka, Metrohouse Gdańsk

Photo credit: Benjamin Tau / Foter / CC BY-ND


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałabym podziękować Panu Marcinowi Grodzkiemu, najlepszemu agentowi, z jakim miałam kontakt - za poświęcony czas oraz fachową i rzetelną pomoc przy negocjacjach oraz przy sprawdzeniu nieruchomości. Dzięki panu Marcinowi kupiłam wymarzone mieszkanie."

— Anna M., Kielce