2016-04-04

Jak zwiększyć małą przestrzeń?

mała przestrzeńW czasach, kiedy każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, coraz więcej osób  decyduje się na zakup tańszego mieszkania w dobrej lokalizacji. Efektem tego często jest mała przestrzeń. Jej zaletą jest przytulność i mniejsza powierzchnia do sprzątania. Są jednak osoby, które ,,duszą” się w ciasnym pomieszczeniu. Co mogą zrobić, jeśli z jakichś względów wybrały mniejszy metraż?  Metrohouse radzi, jak sprawić, aby mieszkanie wydawało się optycznie większe.

  1. Zainstaluj duże lustra na ścianach. Dzięki nim pomieszczenie stanie się bardziej otwarte. Duże lustro potrafi dać efekt dwukrotnego powiększenia przestrzeni. Warto również wybrać szafę z lustrami. Dodatkowym elementem, odbijającym światło mogą być lustrzane ramki i inne dodatki, np. lustrzane naklejki przyklejane do ściany.
     
  2. Korzystaj z przezroczystych mebli, takich jak szklane stoły lub plastikowe krzesła. Nie zabiorą one niepotrzebnie przestrzeni, której i tak jest niewiele.
     
  3. Pamiętaj o tym, że jasny kolor powiększa, dlatego warto, aby ściany były w tym kolorze. Korzystny efekt osiągniemy poprzez pomalowanie sufitu na ten sam kolor, co ściany - jasny :). Bardzo istotnym elementem jest również naświetlenie pomieszczenia. Z tego względu należy zrezygnować z ciemnych zasłon, które ograniczają dopływ światła dziennego do pomieszczenia.
     
  4. Ważną kwestią jest rodzaj sztucznego oświetlenia. Świetną decyzją będzie zamontowanie w różnych miejscach niewielkich świateł halogenowych. Sufit powinien być dodatkowo oświetlony, w ten sposób dodamy pomieszczeniu wysokości. Efekt uzyskamy dzięki lampom, których światło skierowane jest ku górze. UWAGA: Należy wystrzegać się lamp z dużym karniszem, ponieważ ,,obciążają” i zmniejszają małe pomieszczenie.
     
  5. Idealnym rozwiązaniem dla niewielkich mieszkań jest antresola. Dodaje metrów, tworząc dodatkowe pomieszczenie, a także tworzy efekt optycznego otwarcia przestrzeni. Dzięki niej ściany wydają się dwukrotnie wyższe.
     
  6. Postaw na minimalizm, nie bojąc się wielkości mebli. Lepiej sprawdzi się duży narożnik, niż mały zestaw składający się z kanapy i trzech foteli, dający efekt ,,zagracenia” przestrzeni.
     
  7. Minimalizm dotyczy nie tylko ilości, ale też stylu mebli. W małych pomieszczeniach należy unikać tych wyglądających na ciężkie, z wielkimi podłokietnikami. Lepiej postawić na krzesła bez podłokietników, niż ciężki, skórzany fotel.
     
  8. Warto korzystać ze składanych oraz mobilnych mebli, zainstalowanych na kółkach. Pozwoli to na szybkie przearanżowanie przestrzeni w razie potrzeby, a tym samym zwiększy nie tylko przestrzeń, ale też jej funkcjonalność.
     
  9. Unikaj dużych dywanów z długim, gęstym włosiem, które zakryją całą podłogę i przytłoczą optycznie pokój. Dużo lepiej sprawdzi się jednolita podłoga, wykładzina lub kilka małych dywanów rozłożonych w odstępach.
     
  10. Zadbaj o porządek oraz odpowiednią organizację przedmiotów. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym lepiej. Na małej przestrzeni łatwiej o bałagan. Dlatego staraj się schować rzeczy, których nie używasz na co dzień i regularnie rób porządki, pozbywając się niepotrzebnych przedmiotów.

Jak widać,  wielkość mieszkania jest kwestią względną. To, jak będzie ono odbierane, zależy od sposobu jego urządzenia, który jeśli jest odpowiedni – potrafi dodać przestrzeni.

Marzena Piotrowska
Foto: https://www.flickr.com/photos/designmilk/14836079352

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałabym serdecznie podziękować za współpracę oraz sprawne przeprowadzenie transakcji. Szczególnie dziękuję Pani Monice Łopatce za profesjonalne wsparcie i cierpliwość do wszelkich moich wątpliwości. Dzięki Pani to była przyjemność. Życzę wielu sukcesów i zadowolonych klientów! "

— Anna K., Warszawa