Pośrednik odstaszy oszustów

nie daj sie oszukacPo wpisie opublikowanym na początku marca pt. Jak łatwo sprzedać cudze mieszkanie otrzymaliśmy od Was maile, które zachęciły nas do podejmowania tego typu tematów. Umowa stoi – będziemy to robić częściej. Na naszym blogu będziemy cyklicznie poruszać tematy związane z bezpieczeństwem transakcji.  Ostatnie tygodnie pokazały, że na rynku nie brakuje oszustów, którzy chętnie dobiorą się do Waszych pieniędzy. Metody ich działania nie zmieniają się od lat, a mimo to raz po raz czytamy o ludziach, którzy stracili dorobek swojego życia, tylko dlatego, że wydawało im się, że weryfikacja sprzedającego i nieruchomości to czysta formalność.

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami (30 marca). Jako pośrednicy mamy tylko jedno życzenie: aby zamiast kojarzyć agencję nieruchomości z „prowizją”, łączyć je z „bezpieczeństwem”.

A teraz do rzeczy. Kupujesz lub wynajmujesz mieszkanie? Zobacz, jak działają oszuści.
 

Przekręty na rynku najmu
 

Transakcje na rynku najmu są obarczone wysokim ryzykiem natrafienia na oszusta. Choć standard stosowany przez oszustów nie zmienia się od lat, nie brakuje poszkodowanych, którzy zgłaszają się na policję po tym, jak zorientowali się, że padli ofiarą oszustwa. Zwykle oszust wynajmuje mieszkanie na podstawie sfałszowanego dowodu osobistego. Następnie po okresie miesiąca lub dwóch bezkonfliktowej współpracy z właścicielem mieszkania, publikuje w Internecie ogłoszenie o wynajmie mieszkania. Cena jest na tyle atrakcyjna, że nie ma problemów z potencjalnymi najemcami. Oszust pobiera kaucję lub zaliczki na poczet pierwszego czynszu i umawia się na przekazanie mieszkania i podpisanie umowy w późniejszym terminie. Czynność powtarza wielokrotnie z nowymi klientami. W ostateczności znika, przenosząc zwykle swoją działalność do innego miasta. Tak było w przypadku zatrzymanej ostatnio w Warszawie kobiety podejrzanej o oszustwa na rynku mieszkaniowym.

Tego typu proceder ma miejsce, ponieważ zbyt małą wagę przywiązujemy do identyfikacji właściciela mieszkania i analizy dokumentów świadczących o jego prawie do lokalu. W rzeczywistości większość klientów podpisuje umowy najmu bez jakiegokolwiek wglądu do księgi wieczystej lub zapoznania się z dokumentami będącymi podstawą nabycia nieruchomości.


Oszukany kupujący
 

Oszuści działają nie tylko na rynku najmu. Szereg oszustw dotyczy mieszkań przeznaczonych do sprzedaży. Oszuści posługują się przy tym sfałszowanymi dokumentami osobistymi i spreparowanymi zaświadczeniami ze spółdzielni mieszkaniowych. Zwykle unikają mieszkań, które posiadają założoną księgę wieczystą, bo umożliwia to elektroniczną weryfikację danych. Unikają też podpisywania umów przedwstępnych w obecności notariusza, proponując umowę cywilnoprawną. Rozwiązanie to wydaje się korzystniejsze także dla kupującego, który zachęcony oszczędnością kwoty, jaką przeznaczyłby na taksę notarialną udaje się namówić na taką formę umowy, wpłaca określony w umowie zadatek i na tym kończy się współpraca z oszustem.

Nieuczciwy może okazać się także prawowity właściciel nieruchomości. - Znane są przypadki, kiedy w ciągu jednego dnia właściciel umówił się na podpisanie umowy sprzedaży u kilku różnych notariuszy i rzeczywiście je sfinalizował, sprzedając nieruchomość kilku nabywcom jednocześnie. Wszystko to dzięki lukom w systemach funkcjonowania ksiąg wieczystych, które powodują, że tzw. wzmianka w księdze wieczystej nie pojawia się w czasie rzeczywistym, a np. dzień po podpisaniu aktu notarialnego, mówi Michał Kudła, dyrektor regionalny w Metrohouse. W ten sposób notariusz, który podpisuje kolejną umowę sprzedaży tego samego mieszkania nie ma aktualnych informacji o tym, że nieruchomość zdążyła zmienić już właściciela. Pewnym rozwiązaniem jest wpis w księdze wieczystej roszczenia o przeniesienie własności już na etapie umowy przedwstępnej. Jak twierdzi Michał Kudła jeszcze większą czujność należy zachować nabywając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bez księgi wieczystej.
 

Pośrednik odstrasza oszustów
 

Z uwagi na specyfikę działania oszustów mieszkaniowych opisane powyżej operacje przeprowadzane są z pominięciem agentów nieruchomości, których zadaniem jest wnikliwe prześwietlenie warunków transakcji. – Coraz bardziej zaawansowane standardy stosowane przez agencje nieruchomości sprawiają, że pośrednicy są dla klientów wentylem bezpieczeństwa. Nauczeni doświadczeniem z wielu tysięcy transakcji przechodzących każdego roku przez ręce naszych pośredników wypracowaliśmy algorytmy działań zapobiegające próbom oszustwa, mówi Małgorzata Witkowska-Zwiep, dyrektor Działu Finalizacji Transakcji w Metrohouse. – Kilkakrotnie zdarzyło mi się, że nadmierna ingerencja w analizę dokumentacji transakcyjnej spotykała się z krytyką jednej ze stron transakcji. Wolimy dmuchać na zimne. Dzięki wzmożonej czujności naszych doradców udało nam się zapobiec próbom oszustwa. Oszuści unikają jednak przyjemności spotkania z doświadczonym pośrednikiem, komentuje pośredniczka, która w branży pracuje już kilkanaście lat.

Oszustwom na rynku mają zapobiegać inicjatywy skierowane do kupujących nieruchomości i właścicieli mieszkań na wynajem (m.in. Gwarancja Prawna Po Transakcji, Bezpieczny Wynajem), a także działalność Departamentu Finalizacji Transakcji, którego zadaniem jest wsparcie w procesie zakupu klientów, którzy samodzielnie znaleźli nieruchomość.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Bardzo profesjonalna prezentacja, pełna znajomość nieruchomości, pogodne usposobienie, polecam!"

— Ewa T., Warszawa