Barometr Metrohouse

Z baz pośredników znikają mieszkania eksponowane na rynku od kilkunastu miesięcy. Taka wyprzedaż najdłużej sprzedawanych mieszkań skutkuje wzrostem średniego czasu oczekiwania na nabywcę. W Warszawie wynosi on już prawie 6,5 miesiąca.


Wakacyjne miesiące nie były czasem odpoczynku na warszawskim wtórnym rynku mieszkań. Znacznie wzrosła liczba osób składających zapytania odnośnie bieżącej oferty, co znalazło odzwierciedlenie w zwiększeniu liczby transakcji. W stosunku do dwóch przedwakacyjnych miesięcy wzrost wyniósł aż 20 proc. Znamienną obserwacją było zwiększenie zainteresowania mieszkaniami, które dość długo i bezskutecznie były eksponowane w poszukiwaniu kupującego. Skuteczne negocjacje w przypadku takich mieszkań zaowocowały licznymi transakcjami. Miało to przełożenie w wydłużeniu się średniego czasu sprzedaży mieszkania, który dziś wynosi już 192 dni i jest najdłuższy od czasu rozpoczęcia publikacji statystyk w 2009 r. Krótszy czas odnotowano nawet wiosną 2009 r., kiedy na rynkach szerokim echem odbiło się bankructwo Lehman Brothers i zapaść na rynku kredytów hipotecznych. – Dziś mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją. W przeciwieństwie do wspomnianego okresu przełomu 2008/2009 r. obecnie notujemy wzmożoną aktywność kupujących. Inaczej wygląda też oferta kredytów hipotecznych i inaczej kształtowane są ceny ofertowe. Dziś sprzedający świadomi są wysokiej podaży i spadków cen, jakie miały miejsce w ostatnich latach, przez co z większą rozwagą podchodzą do wyceny swoich mieszkań, mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse. W okresie wakacyjnym mieszkania sprzedawane po kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia procesu nie należały do rzadkości. Rekordziści na sprzedaż czekali prawie trzy lata.Pomimo znacznego zwiększenia możliwości negocjacji ceny w miesiącach wiosennych, w wakacyjnych transakcjach średni poziom upustów obniżył się do poziomu 3 proc. Tylko 4 proc. kupującym udało się wynegocjować więcej niż 10 proc. ceny ofertowej. W kilku przypadkach końcowa cena była wyższa niż cena ofertowa. Najmniej skuteczne negocjacje dotyczyły dwupokojowych mieszkań o metrażu ok. 40 m kw., które były eksponowane na rynku nie dłużej niż 1,5 miesiąca.Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pan Łukasz Sadowski zasłużył na wiele pozytywnych komentarzy. Dziękujemy za wspaniałą obsługę, będziemy Pana polecać, ponieważ jest Pan bardzo kompetentny, profesjonalny i Firma powinna być z Pana dumna. Odezwiemy się ponownie ze zleceniem sprzedaży innej nieruchomości."

— Karolina G., Łódź