2021-10-18

Boom na zakup mieszkań: jak wybrać kredyt i nieruchomość?

Jak w czasach obecnego boomu na zakup mieszkań i kredyty hipoteczne, dobrze wybrać mieszkanie? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

jak wybrać mieszkanie

 

Marcin Jańczuk, Dyrektor Marketingu i PR w Metrohouse: Każdy z nas ma inne potrzeby, znajduje się w innej fazie swojego życia, ma inną sytuację rodzinną, dlatego inaczej postrzega zakup mieszkania. Dobry wybór lokalu jest pewnym kompromisem pomiędzy możliwościami finansowymi, a przeświadczeniem, że lokal spełnia większość wymagań, które pozwolą nam czuć się w nim komfortowo przez następne lata. Wybierając swoje pierwsze mieszkanie powinniśmy wywarzyć kwestie, dzięki którym nabyty lokal będzie w największym stopniu spełniał nasze oczekiwania. Należy się zastanowić, w jaki sposób nasz styl życia determinuje potrzebę zakupu mieszkania w określonej części miasta. Dla części z nas lokalizacja ma ogromne znaczenie, bo co dzień wyruszamy w drogę do pracy, spędzamy w aucie lub w środkach transportu określoną ilość czasu, zależy nam na jak najszybszym dotarciu do określonych punktów w mieście. Jednocześnie dla innych, wykonujących swoją pracę z domu, kwestie odległości, komunikacji, nie są aż tak istotne. Podobnie rzecz się ma z bliskością do różnego rodzajów obiektów użyteczności publicznej (szkoły, placówki zdrowia, parki). Podczas gdy dla pewnej grupy nabywców bliskość lasu będzie mieć bardzo duże znaczenie, inni wybiorą lokalizacje centralne, które dają im nieprzebrane możliwości w korzystaniu z dobrodziejstw rozrywki w mieście. Idąc tym tropem, może zdarzyć się, że singiel poszukujący mieszkania w centrum miasta będzie musiał przeznaczyć na jednopokojowy lokal podobną kwotę, za jaką rodzina kupi mieszkanie na przedmieściach lub w jednym w satelickich miasteczek na obrzeżach miasta.

Jak wybrać mieszkanie? Jakie błędy popełniają najczęściej osoby kupujące, na co zwracać uwagę i gdzie się kryją pułapki?

Marcin Jańczuk: Zakup mieszkania niesie ze sobą wiele emocji. Zarówno jego wybór, jak i negocjacje to momenty, kiedy tracimy głowę i podejmujemy nieracjonalne decyzje. W takich chwilach potrzebny jest ktoś taki, jak pośrednik, który wyważy wszelkie „za i przeciw” i umożliwi klientowi podjęcie najlepszej decyzji. Nie podejmie tej decyzji za niego, ale w umiejętny sposób potrafi wskazać drogę. Pomijając wszelkie kwestie formalno-prawne, które leżą u podstaw weryfikacji oferty, ważnym elementem jest sam wybór mieszkania pod kątem możliwości finansowych i oczekiwań. Zakup wiąże się z pójściem na pewne kompromisy. Wielokrotnie zdarza się, że albo wybieramy mieszkanie przekraczające nasze możliwości finansowe, albo też przy wyborze kierujemy się obecną sytuacją rodzinną i zawodową. Kupując mieszkanie trzeba myśleć o nim nie w perspektywie „tu i teraz”, ale mając na uwadze możliwą do przewidzenia sytuację rodzinną w najbliższej przyszłości. Pułapek na rynku mieszkaniowym może być jednak znacznie więcej. Począwszy od tych najbardziej drastycznych, jak próby oszustw, które nawet mimo coraz większej świadomości kupujących nadal się zdarzają, poprzez niewłaściwą ocenę potencjału nieruchomości (a w następstwie wysokie koszty remontów i dostosowania lokalu do zamieszkania), kończąc na bardziej przyziemnych kwestiach, takich jak niedostosowanie lokalu do potrzeb swojej rodziny. W przypadku nowych mieszkań powtarzającą się sytuacją jest nadmierne zaufanie do prezentowanych wizualizacji i planów inwestycji, co w przyszłości powoduje wysokie oczekiwania względem dewelopera i zawód w momencie, gdy ostateczny produkt nie wygląda tak samo, jak w katalogu.

 

Duża część mieszkań kupowana jest na kredyt.

Gdzie najlepiej szukać i jak wybrać kredyt?

Tomasz Kosiba, Regionalny Dyrektor Sprzedaży w Gold Finance: - Najlepiej udać się do eksperta kredytowego. Dlaczego? Pracownicy banków zazwyczaj nie znają całego rynku. Zaproponują wyłącznie rozwiązanie oparte na aktualnej ofercie, która często nie jest odpowiednio dopasowana do klienta. Natomiast ekspert kredytowy posiada szeroką wiedzę na temat aktualnego rynku. Przeanalizuje oferty i wybierze te najlepsze dla klienta, pomoże przygotować dokumentację do wniosków kredytowych, a przed podpisaniem umowy ze zbywcą, przeanalizuje możliwości gospodarstwa domowego i sprawdzi zdolność kredytową. Pomoże on także przygotować się do nietypowych transakcji, np. zakup od syndyka, komornika. Przede wszystkim zaproponuje złożenie wniosków do kilku banków, co większy to szanse na uzyskanie finansowania. W ramach współpracy przygotuje listę niezbędnych dokumentów do kredytu hipotecznego i będzie negocjował warunki cenowe w imieniu klienta. Nie można zapominać, że ekspert ograniczy koszty związane z crossellem do minimum, aby klient nie ponosił niepotrzebnych kosztów, np. związanych z ubezpieczeniem oraz pomoże w organizacji wyceny nieruchomości, niezbędnej w procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny. Każdy ekspert szczegółowo przeanalizuje zapisy umowy kredytowej. Najważniejsze: usługi eksperta kredytowego są nieodpłatne.

 

O czym warto wiedzieć przy zaciąganiu kredytu?


Tomasz Kosiba: Osobiście rozmowy z klientami na temat planowanej inwestycji rozpoczynam od sprawdzenia ich możliwości finansowych. Mówiąc krótko, sprawdzamy zdolność kredytową. Dobieramy okres kredytowania do możliwości kredytowych. To podstawa do dalszej rozmowy. Przed podpisaniem umowy ze zbywcą, niezależnie czy jest to rynek wtórny, czy pierwotny warto przyjrzeć się nieruchomości. Sprawdźmy, czy zostanie ona zaakceptowana przez bank. Koniecznym jest też sprawdzenie ksiąg wieczystych nieruchomości, którą planujemy kupić! Dokładnie przeanalizujmy umowę, jaką mamy podpisać, czy to z deweloperem, czy ze zbywcą na rynku wtórnym. W tym też pomoże ekspert kredytowy. Nie działajmy pochopnie! Zakup, czy budowa nieruchomości dla większości łączy się z koniecznością zaciągnięcia zobowiązania na 20, czy 30 lat. Warto zapytać o wymagany wkład własny do kredytu. Tylko część banków na polskim rynku udzieli kredyt z zaangażowaniem klienta na poziomie 10%. Spora część wymaga 20% wkładu własnego. Wysokość środków własnych, będzie również warunkowała cenę samego kredytu hipotecznego.  W niektórych przypadkach, kiedy klient miał wcześniejsze problemy ze spłatą zobowiązań, warto sprawdzić historię w BIK.

Jak wybrać kredyt? Jakie są najczęściej popełniane błędy przez klientów?

Tomasz Kosiba: Wynikają z niewiedzy, pośpiechu, zbyt dużej pewności siebie co do swoich możliwości. Zdarza się, że klienci najpierw podpisują np. umowę przedwstępną, a dopiero później przychodzą do mnie na spotkanie. Bywały przypadki, kiedy oczekiwania znacznie rozmijały się z rzeczywistymi możliwościami klientów. W sytuacji braku możliwości zaciągnięcia kredytu lub konieczności wniesienia większego zaangażowania swoich środków niż planowaliśmy, doprowadzimy do utraty wpłaconego zadatku. Może zdarzyć się też, że będziemy musieli skorzystać z banku, w którym cena znacząco odbiega od tych najlepszych na rynku. Jednym z najpoważniejszych błędów jest brak weryfikacji nieruchomości przed zakupem. To jeden z poważniejszych błędów, które zdarzają się wśród klientów. Kiedy nie mamy dostatecznej wiedzy, czy doświadczenia warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Pominięcie tak istotnych kwestii, jak sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości przed podpisaniem umowy przedwstępnej, może wydłużyć proces ubieganie się o kredyt hipoteczny lub też całkowicie go zablokować. Klienci też są przekonani, że w swoim banku otrzymają najlepszy kredyt hipoteczny. Wielokrotnie byłem świadkiem rozczarowania klientów, kiedy dowiadywali się, iż ich bank nie udzieli im kredytu. Niestety takie sytuacje się zdarzają. Mogą mieć na nią wpływ różne czynniki np. problemy ze spłatą zobowiązań, zdolność kredytowa itd. Warto złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w kilku instytucjach, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Innych błędów może być znacznie więcej – może to być np. niewłaściwa analiza kosztów kredytowych, wybór zbyt dużej liczby banków do złożenia wniosku o kredyt, czy kwestie związane z analizą samej umowy kredytowej.

 

jak wybrać kredyt

Jeśli wciąż nie wiemy, jak wybrać mieszkanie, jak trafić na dobrego i zaufanego pośrednika nieruchomości?

Marcin Jańczuk: Profesja pośrednika w obrocie nieruchomościami jest zawodem bardzo relacyjnym. To oznacza, że poza obligatoryjnymi umiejętnościami takimi jak znajomość procesu obrotu nieruchomościami, elementów prawa, sprzedaży, lokalnego rynku nieruchomości dobór pośrednika powinien być podyktowany rekomendacjami. Podobnie jak mamy zaufanego lekarza, czy mechanika samochodowego, powinniśmy też znaleźć taką osobę, która swoim doświadczeniem i wiedzą będzie mogła wspomóc nas i naszych bliskich usługami za zakresu obsługi nieruchomości. Polecenie przez znajomego, czy rodzinę może być właśnie takim przyczynkiem do pozyskania wiedzy na temat profesjonalnego przedstawiciela tego zawodu. Jeśli jednak nie mamy skąd nabyć wiedzy o polecanym pośredniku, na naszej stronie przygotowaliśmy narzędzie, które umożliwia znalezienie właściwego pośrednika. Dzięki wyszukiwarce możemy odwiedzić profile agentów Metrohouse, poznać ich specjalizację, a przede wszystkim przeczytać rekomendacje ich klientów. Od momentu uruchomienia tego narzędzia zebraliśmy już ponad 5000 opinii. Cieszy nas szczególnie to, że aż 94 proc. są to opinie pozytywne, co świadczy o tym, że po prostu warto współpracować z naszymi pośrednikami. Warto dodać, że sam fakt opracowania przez pośrednika takiego profilu świadczy o profesjonalnym podejściu do jego pracy i dbałości o własny wizerunek. Najbardziej doświadczeni pośrednicy znajdują w ten sposób wielu nowych klientów.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Szanowny Panie, chciałbym pochwalić profesjonalizm w pracy Pana Patryka Przewodowskiego. Jestem zaskoczony zaangażowaniem, z jakim podchodzi on do pracy. Piszę do Pana, ponieważ nigdy nie spotkałem pośrednika nieruchomości, który z taką pasją zajmował się swoimi klientami."

— Łukasz D., Warszawa