2011-03-09

Kredyty, ceny ofertowe i transakcyjne


CENY TRANSAKCYJNE


Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych




Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Ceny ofertowe na podstawie danych Szybko.pl, ceny transakcyjne na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy i transakcji realizowanych przez klientów doradców firmy Expander. Analizowany okres XII 2010-II 2011.


W porównaniu do poprzedniego analizowanego okresu zaobserwowaliśmy nieznaczne wahania cen transakcyjnych. W pięciu na siedem analizowanych miastach zmiany średnich cen transakcyjnych nie przekroczyły jednego procenta. Niewielkie wzrosty cen odnotowaliśmy w Warszawie, Poznaniu, Gdyni i Łodzi, natomiast we Wrocławiu w stosunku do poprzedniego analizowanego okresu średnia cena transakcyjna uległa obniżeniu o 1 proc. Nieco większe spadki wystąpiły w Gdańsku (1,5 proc.). Rekordzistą wśród analizowanych miast jest Kraków, gdzie odnotowane ceny transakcyjne były tym razem niższe od analizowanych we wcześniejszym okresie o 3,2 proc.

Wśród miast poddanych analizie największe mieszkania były sprzedawane we Wrocławiu (57,6 m kw.), podczas, gdy łodzianie kupowali mieszkania aż o prawie 10 m kw. mniejsze. Dysproporcja w cenach pomiędzy Łodzią a najdroższą w zestawieniu Warszawą ma odzwierciedlenie w średniej kwocie sprzedawanego mieszkania – porównywalne powierzchniowo lokale w stolicy są nawet dwukrotnie droższe.

W Gdyni i we Wrocławiu nadal widoczny jest największy rozdźwięk pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi. W tych miastach realne możliwości nabywcze osób poszukujących mieszkania są znacznie niższe od obecnej na rynku oferty cenowej.

W analizowanym okresie widoczny jest trend zakupowy skierowany w stronę mieszkań, których nabycie daje możliwość wsparcia rządowymi dopłatami w ramach Rodziny na Swoim. W każdym z analizowanych miast większość transakcji zostało przeprowadzonych na lokalach o parametrach umożliwiających dopłaty. Najlepszym przykładem jest stolica, gdzie odsetek takich transakcji w całkowitej puli sprzedaży doradców Metrohouse wyniósł aż 81 proc.
Pierwsze analizy dotyczące czasu sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego, wskazują też na sukcesywne skracanie czasu od wystawienia mieszkania do sprzedaży do transakcji.




Podaż mieszkań w Warszawie a preferencje nabywców

W zeszłorocznych transakcjach przeprowadzonych w Warszawie przez klientów Metrohouse dzielnicą najczęściej wybieraną był tradycyjnie Mokotów. Tam dokonano 14 proc. wszystkich transakcji zrealizowanych w stolicy.

Zaskoczeniem jest wysoka, bo druga pozycja Białołęki, gdzie przeprowadzono 12 proc. wszystkich umów sprzedaży. W zeszłym roku dzielnica ta znalazła się w sondażu w gronie rejonów, które były najczęściej odrzucane przez klientów przy poszukiwaniu mieszkania. Elementem przekonującym do zakupu była cena mieszkań, która klasyfikuje dzielnicę wśród najtańszych w Warszawie. Decyzji o zakupie sprzyjały też postępujące prace przy budowie Mostu Północnego, który usprawni komunikację z Centrum. Trzecie miejsce pod względem popularności zajęły ex quo Bemowo i Praga Południe (po 11 proc. transakcji). Praga Południe już od kilku lat zyskuje coraz większą sympatię nabywców ze względu na możliwość szybkiej komunikacji z Centrum, stosunkowo dostępne ceny mieszkań oraz zróżnicowaną zabudowę.







Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Dane na podstawie  Szybko.pl i  Metrohouse & Partnerzy.



Do najmniej popularnych dzielnic pod względem przeprowadzanych transakcji należą Wawer, Wesoła, Rembertów i Włochy. Ma to jednak związek z ograniczoną podażą mieszkań w tym rejonie.

Aby dopełnić analizy zdecydowaliśmy się na porównanie popularności transakcyjnej dzielnic z wielkością podaży ofert w danym rejonie. Dane dostarczone przez serwis Szybko.pl wskazują, że istnieje kilka istotnych dysproporcji. Na Bemowie i Białołęce procentowy udział ofert w ogólnej podaży w stolicy wynosi odpowiednio 6,6 i 7,6 proc. podczas gdy nabywcy szczególnie upodobali sobie te rejony sprawiając, że znalazły się one w czołówce najpopularniejszych dzielnic (odpowiednio 11 i 12 proc.). Także na Ursynowie udział oferty w podaży na rynku wtórnym (4,3 proc.) jest znacznie niższy niż zarejestrowany popyt na mieszkania. Z danych Metrohouse wynika, że co dziesiąty nabywca wybiera tą dzielnicę na zakup mieszkania.

Z kolei z odmienną sytuacją mieliśmy do czynienia np. w Śródmieściu i w Ursusie. Są to dzielnice, w których duża podaż ofert nie oznacza wcale ruchu transakcyjnego. W skali całej Warszawy w Śródmieściu odnotowano 12,3 proc. wszystkich ofert. Jednak udział przeprowadzonych transakcji wynosi zaledwie 6 proc. Główną barierą zakupową jest w tym przypadku oczywiście cena. Z kolei w Ursusie wg statystyk Szybko.pl udział ofert sprzedaży wynosi 8,5 proc. Transakcje dokonane przez pośredników Metrohouse pokazują, że w tej dzielnicy dokonano 4 proc. warszawskich transakcji. Jednak na tym obszarze zauważamy szczególnie silną rywalizację rynku wtórnego z nowymi inwestycjami.


Marcin Jańczuk


Pobierz cały raport

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Poznaliśmy bardzo wielu pośredników i powiem w imieniu rodzinki, że współpraca z Panem Bartoszem była najbardziej sympatyczna. Ogromna życzliwość, empatia i obiektywizm to cechy, które wróżą Panu wielkie powodzenie w zawodzie. Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy."

— Lidia K. z rodziną, Wrocław