Marże w górę, tanie mieszkania rozchwytywane

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, czwarty kwartał 2013 roku przywitał nas zwiększonym popytem na mieszkania. Największą popularnością wśród kupujących cieszą się te tanie, o niskich cenach za metr kwadratowy. Mimo że październik przyniósł także wzrost marż kredytów w sześciu bankach, średnia marża pozostała bez zmian i utrzymuje się na poziomie 1,65 proc.

Wysokie zainteresowanie zakupem
Jesień to tradycyjnie okres wzmożonego zainteresowania mieszkaniami. Jak zauważają autorzy raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, aktualnie jest ono większe niż w innych okresach. – Początek czwartego kwartału przyniósł wysoką aktywność kupujących nieruchomości – podkreśla Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Wzmożonemu ruchowi na rynku wtórnym towarzyszy dość stabilna sytuacja cenowa. Miastem, w którym w ostatnich tygodniach znacznie spadła średnia cena transakcyjna jest Kraków (aktualnie wynosi ona 5 542 PLN). Niski poziom osiągnęły również mieszkania sprzedawane w Gdańsku. Cena za metr kwadratowy w tym mieście wyniosła 4 848 PLN.

Marża kredytów ponownie w górę
Najnowszy raport z rynku nieruchomości wskazuje także, że w październiku w kilku bankach nieznacznie wzrosły marże kredytów hipotecznych. Zmiana ta nie wpłynęła jednak na wysokość średniej, która wynosi 1,65 proc. Wzrosła natomiast średnia marża kredytów bez wkładu własnego. Obecnie wynosi ona 1,89 proc., podczas gdy jeszcze w kwietniu było to 1,68 proc. – To zła informacja dla osób, które chcą wykorzystać ostatni moment na uzyskanie kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości – zauważa Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. – Zgodnie z nową Rekomendacją S, od przyszłego roku banki będą mogły udzielać kredytów tylko, jeśli wnioskodawca posiada przynajmniej 5 proc. wkładu własnego.

Wysokość rat kredytów wciąż pozostaje na bardzo atrakcyjnym poziomie, a to za sprawą rekordowo niskich stóp procentowych. – Średnie oprocentowanie wynosi obecnie 4,33 proc. Zaciągając kredyty na kwotę 300 000 PLN na 30 lat zapłacimy ratę wynoszącą ok. 1 490 PLN. Dla porównania jeszcze we wrześniu 2012 r. oprocentowanie wynosiło 6,66 proc., a miesięcznie płaciliśmy ok. 1 930 PLN. Średnia rata spadła więc aż o 23 proc. (o 438 PLN) – dodaje Jarosław Sadowski, Expander.

Ceny ofertowe rosną
Październik przyniósł także wzrost cen mieszkań wystawianych na sprzedaż. – Ceny ofertowe są średnio o 1,1 proc. wyższe niż jeszcze miesiąc temu – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. Warto jednak zauważyć, że największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się najtańsze mieszkania. – Te niedrogie najłatwiej jest kupić w Katowicach i Łodzi. W tych miastach ponad 13 proc. lokali zostało wystawionych na sprzedaż za mniej niż 3 tys. złotych za metr kwadratowy. Oferty na podobnym poziomie można znaleźć również w Szczecinie, gdzie stanowią 7,4 proc. sprzedawanych lokali, w Opolu - 5,1 proc. oraz Toruniu - 3,6 proc. – dodaje Marta Kosińska, Szybko.pl.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałbym serdecznie podziękować za pomoc i wsparcie Panom: Arturowi Zieziuli i Rafałowi Kowalskiemu - od znalezienia oferty do zamknięcia sprawy kredytem. P.S. Kontakty do Panów mam, będę polecał."

— Paweł P., Warszawa