Raport mieszkaniowy - czerwiec 2011

Czerwcowa analiza cen transakcyjnych nie przynosi znaczących zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. Najwyższe wahania odnotowujemy w Krakowie, gdzie średnia cena sprzedawanego mieszkania wzrosła o 2,7 proc. do poziomu 6507 zł za m kw. Wzrosty odnotowano także w Gdańsku, gdzie średnia cena m kw. wynosi obecnie 5718 zł, czyli 1,7 proc. więcej niż w badaniach sprzed miesiąca. W dalszym ciągu spadają ceny transakcyjne w Łodzi. Tym razem o 1,9 proc. osiągając poziom niższy niż 4000 zł. W Poznaniu ceny utrzymują się na niezmiennym poziomie. W pozostałych miastach (Wrocław, Warszawa, Gdynia) różnice cenowe w porównaniu z poprzednim miesiącem są minimalne.W dalszym ciągu zmniejszają się różnice pomiędzy ceną transakcyjną a ofertową. We wszystkich obserwowanych miastach po raz pierwszy nie odnotowaliśmy różnic sięgających ponad 10 proc. W Gdańsku jest to już tylko 2,3 proc., w Poznaniu 4,2 proc., a w Łodzi 5,9 proc. Topniejąca różnica pomiędzy tymi wartościami jest pochodną urealnienia się cen wystawianych przez sprzedających. Przy dużej podaży mieszkań na rynku wtórnym wystawianie oferty po cenach znacznie odstających od możliwej do osiągnięcia wartości powoduje całkowity brak zainteresowania ofertą i znacznie przedłużającą się sprzedaż. Dotyczy to szczególnie mieszkań z segmentów cenowych rzadziej wybieranych przez klientów, lokali 3-4 pokojowych.

Nadal jednak są miejsca, gdzie ceny ofertowe dość znacznie odbiegają od cen osiąganych w transakcjach. Tak jest na przykład w Gdyni. Tam na najszybszą sprzedaż mogą liczyć mieszkania z najniższej grupy cenowej. Znacznie łatwiej o sprzedaż mieszkania do remontu, zbudowanego w przestarzałej technologii niż lokalu oddanego do użytku w ostatnich latach, którego cena jest poza zasięgiem zdolności kredytowej większości potencjalnych nabywców.


Marcin Jańczuk
mjanczuk@metrohouse.pl

Cały raport Polski Rynek Nieruchomości - Czerwiec 2011 można pobrać klikając tu

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Pani Aneta jest niezwykle profesjonalną, ale zarazem ciepłą osobą, nie mogłabym trafić na lepszego agenta. Angażuje się mocno i bardzo trafnie doradza, w moim przypadku zakup tzw. "dziury w ziemi" przerażał, ale dzięki Pani Anecie cały proces był dużo sprawniejszy i byłam spokojna o wszystkie elementy"

— Marta W, Kraków