Raport mieszkaniowy - wrzesień 2011 r.


Raport w skrócie:

KREDYTY HIPOTECZNE
•    Alior Bank, mBank i Multibank wycofały się z udzielania kredytów we frankach.
W rezultacie przeciętna marża spadła z 3,8% do 2,75%.
•     Weszła w życie ustawa antyspreadowa. Bez konieczności płacenia za aneks do umowy można już kupować franki tam gdzie kurs jest najkorzystniejszy.
•    Stawka LIBOR CHF 3M spadła prawie do zera, a więc oprocentowanie kredytów we frankach jest niemal równe ich marży.
•    Kurs franka przekroczył w sierpniu 4 zł. Interwencja Szwajcarskiego Banku Centralnego obniżyła go jednak do 3,5 zł.

CENY OFERTOWE
•    W sierpniu zawirowania związane z kursem franka stały się kolejnym hamulcem rynku mieszkaniowego. Nie dość że pogłębiły się trudności z uzyskaniem kredytów hipotecznych, to ze względu na niepewność i ryzyko, część potencjalnych kupców rezygnuje z inwestycji. Efekt to kolejne spadki ofertowych cen mieszkań na rynku wtórnym.
•    Największe zniżki w skali roku miały natomiast miejsce w Gdańsku – 6% i Olsztynie – 6,7%, o 5,1% taniej jest we Wrocławiu i Katowicach.
•    Nastąpił faktyczny koniec programu Rodzina na Swoim. W Zielonej Górze, Rzeszowie i Kielcach w sierpniu nie wystawiono do sprzedaży na rynku wtórnym żadnej oferty, spełniającej nowe kryteria cenowe programu. W Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i województwie mazowieckim stanowiły one mniej niż 1% wszystkich mieszkań wystawionych na sprzedaż.

CENY TRANSAKCYJNE
•    Zmiany w Rodzinie na swoim nie zmobilizowały potencjalnych nabywców mieszkań do zakupów w przeddzień wejścia w życie nowych zasad programu. Widoczne jest wydłużanie się procesu decyzyjnego kupujących.
•    W stosunku do poprzedniego analizowanego okresu największe obniżki cen transakcyjnych mieszkań odnotowano w Gdańsku (3,8 proc.) i w Krakowie (3,5 proc.)
•    W Gdyni coraz więcej kupujących decyduje się na zakup mieszkania wybudowanego w ostatnich kilku latach. Natomiast w Warszawie wzrasta udział transakcji większych powierzchniowo mieszkań, przez co średnia cena sprzedawanego mieszkania przekroczyła już 450 tys. zł.

Cały raport Polski Rynek Nieruchomości - Wrzesień 2011 można pobrać klikając tu

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Jeszcze raz bardzo dziękuję za doskonałą i profesjonalną obsługę. Praca Pana Grzędzińskiego i całej jego ekipy jest na najwyższym poziomie i godna polecenia dla innym klientom, których z całego serca życzę."

— Krystyna W., Kanada