Wydłuża się czas sprzedaży


Wakacje były dość aktywnym okresem pod względem transakcji. Można było spodziewać się jeszcze większego ruchu w związku ze zbliżającymi się zmianami w Rodzinie na swoim. Tym razem wiadomości o kolejnych ograniczeniach w dostępie do własnego mieszkania nie wpłynęły mobilizująco na potencjalnych nabywców. Rzadko zdarzały się sytuacje, kiedy klienci naprędce podpisywali umowy przedwstępne, by zdążyć ze złożeniem wniosku kredytowego. Może mieć to związek z zawirowaniami na rynku franka, które przyczyniły się do spowolnienia procesu decyzyjnego. Czynnik psychologiczny odgrywa dużą rolę na rynku mieszkaniowym.

Obserwowany przez nas średni czas sprzedaży mieszkań zgodnie z oczekiwaniami nie uległ skróceniu. Wręcz przeciwnie – w stosunku do okresu maj-czerwiec odnotowujemy minimalne wydłużenie się czasu oczekiwania na transakcję. W Warszawie wynosi on 99 dni i jest najdłuższy w 2011 r. (o 13 dni więcej niż na początku roku). Winę za to ponosi coraz to większa podaż mieszkań na rynku wtórnym i towarzysząca jej rekordowa podaż mieszkań z rynku deweloperskiego.

Wśród mieszkań, które znalazły nabywcę w najkrótszym czasie (poniżej 30 dni eksponowania na rynku) nie ma wyraźnie wyróżniającej się grupy lokali. Pewnym zaskoczeniem jest udział w tej grupie mieszkań w cenie powyżej 1 mln zł, które zazwyczaj miesiącami czekają na nabywcę oraz mieszkań o podwyższonym standardzie w budynkach oddanych do użytkowania w ostatnich latach.

Po raz kolejny w tym roku mamy do czynienia z niewielkim wzrostem poziomu negocjacji cen. Średnio 2,5 proc. ceny ofertowej mogli wynegocjować kupujący mieszkania w okresie wakacji. Przy rynku kupującego takie wartości nie są zbyt optymistyczne, ale warto dodać, że co trzeciemu kupującemu nie udało się wynegocjować żadnej kwoty.


Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse & Partnerzy S.A.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Wasz przedstawiciel, Pani Danuta Gołuńska zasługuje na wyróżnienie. W moim życiu miałem do czynienia z różnymi pośrednikami, ale z tak taktowną, kulturalną i merytoryczną obsługą spotkałem się po raz pierwszy. Z tego miejsca, na Państwa - Zarządu Firmy ręce pragnę złożyć Pani Danucie słowa uznania i podziękowania."

— Piotr T., Chojnice